Spring roll, pyszna chińska przekąska. Jeśli zrobisz raz, to już nigdy nie zapomnisz tego smaku. Choć na pierwszy rzut oka, może to być prawdziwe wyzwanie, tak podczas przygotowania odetchniesz z ulgą.
Składniki (10 do 16 sztuk w zależności od pożądanej wielkości)
- 1 czerwona cebula, pokrojona w piórka
- 1 czerwona lub żółta papryka, pokrojona w paski
- 1 chili, pokrojona w paski
- 2 ząbki czosnku, przeciśnięte przez praskę
- 5 cm imbiru, startego na drobniutkiej tartce
- 2 duże liście kapusty, poszatkowane
- Garstka szczypiorku, poszatkowanego
- 1 duża marchewka, pokrojona w cienkie paski
- 6 łyżek oleju sezamowego
- 2 szklanki oleju do smażenia
- 2 łyżki sosu sojowego
- 1 łyżka sosu ostrygowego
- 1 łyżka sezamu
- 1 łyżka mąki ziemniaczanej
- 20 do 32 x 8’’ spring roll listków ciasta
Sos Hoisin
- 250 ml wody
- 60 ml sosu sojowego
- 3 łyżki brązowego cukru
- 1 łyżka miodu
- ½ łyżeczki imbiru w proszku
- ¼ łyżeczki czosnku w proszku
- 1 łyżka mąki ziemniaczanej + 4 łyżki wody
- ½ łyżeczki sezamu
- ½ łyżki ostrego sosu np. sriracha lub płatków chili
Metoda
- Na rozgrzaną patelnię wlewamy olej sezamowy, następnie dodajemy czosnek, imbir, cebulę i smażymy przez chwilkę. Dodajemy wszystkie pokrojone warzywa.
- Dodajemy sos sojowy i ostrygowy. Mąkę ziemniaczaną rozrabiamy w 4 łyżkach wody i wlewamy połowę płynu, intensywnie mieszając. Resztę płynu odstawiamy, będziemy potrzebować potem.
- Warzywa smażymy kilka minut, chcemy, aby zachowały chrupkość. Dodajemy sezam. Odstawiamy do ostygnięcia.
- Aby zrobić sos, w kubeczku rozrabiamy mąkę ziemniaczaną z wodą. Pozostałe składniki umieszczamy w garnku i doprowadzamy do wrzenia. Po chwili od zagotowania powoli wlewamy rozcieńczoną mąkę i mieszamy intensywnie. Jeśli sos jest za gęsty, dolewamy odrobinę płynu (wody bądź sosu sojowego) wedle smaku. Sos może stać kilka dni w lodówce lub można go używać do innych dań.
- Aby zwinąć spring roll, potrzebujemy dwa listki ciasta. Składamy je równo i kładziemy porcję warzyw blisko z jednego rogu. Następnie rozpoczynamy zwijanie tak, jak jest to pokazane na zdjęciach. Końcówki ciasta smarujemy pozostałym płynem z mąki ziemniaczanej. Zwinięte spring roll, aż do momentu smażenia trzymamy pod przykryciem. Ciasto bardzo szybko obsycha i robi się całe twarde. Powoduje to, że łatwo pęka podczas smażenia.
- W międzyczasie, w głębokiej patelni wlewamy olej. Gotowe spring roll smażymy na głębokim oleju kilka chwil. Jeśli nabiorą koloru, są już dobre. Po wyciągnięciu odsączamy z oleju na papierowym ręczniku.
- Podajemy jako przekąskę z sosem na boku.